List of Chairpersons

Public Service Commission Chairpersons

 

Mr L H Gorsuch, CBE

05.08.1960 - 31.10.1963

 

Judge W D Harding, CBE, KM, BLitt, LL.D

05.11.1963 - 04.11.1971

 

Dr G Zammit, BA, BA (Hons) Lond, BD (Rome), LL.D

05.11.1971 - 31.10.1977

 

Dr C Cassar, MD, MRCGP, PhC, KM, CStJ

20.01.1978 - 19.01.1980

 

Mr C Giuliano

20.01.1980 - 31.12.1981

 

Mr G Craig

12.01.1982 - 25.02.1984

 

Mr M J V Bonello

01.04.1984 - 08.08.1986

 

Mr P V Attard

01.09.1986 - 11.08.1987

 

Dr A G Camilleri, BA, LL.D

12.08.1987 - 11.08.1992

 

Prof E Borg Costanzi, BSc, BE&A, A&CE, MA (Oxon)

12.08.1992 - 11.05.1996

 

Mr A Galdes, MOM, BA (Hons)(Econ), FCIB

12.05.1996 - 28.02.1997

 

Mr J J M Curmi, MPA, DPA, FIFD

12.05.1997 - 11.06.2003


 

Mr A Fiorini Lowell

12.06.2003 - 11.06.2010

 

Mr P A Attard, Dip Educ (Admin & Mgt)

12.06.2010 – 17.06.2013

 

Mr L P Naudi

18.06.2013 –​